צור קשרלקביעת פגישה אישית
דף הביתמאמריםחשיבות המשחק בכדור

חשיבות המשחק בכדור

פורסם: 02/07/2013
מאת: מערכת האתר

במסגרת הדרכת הורים לא פעם אני נשאלת לגבי פעילויות שמתאימות להורה ולילד. הורים מבקשים המלצה לפעילות חוויתית ומהנה המתאימה לגילו ולשלב התפתחותו של הילד.

למשחק בכדור חשיבות יחודית החל מראשית החיים  לקידום כל תחומי ההתפתחות  : קוגניטיבית (שכלית), מוטורית, חברתית ורגשית.

דרך המשחק בכדור הילד מפתח מיומנויות כמו:קשר עין-יד, יכולת מעקב בתנועה, קואורדינציה,שווי משקל,שימוש בחלקי גוף שונים בעת ובעונה אחת,חברתיות,הדדיות, שיתוף, פיתוח חשיבה מתמטית… שיכלול המוטוריקה הגסה, חיזוק הגוף, פיתוח תיאום בין עין ליד, שחרור אנרגיות והוצאת מרץ. בתחום החשיבה – אומדן מרחק, תכנון. הדדיות ותחרות, איך משתלבים בקבוצה? איך מתנהלים עם חוקים וכללים?

רצוי להתיידד עם הכדור מגיל כמה שיותר מוקדם: מומלץ החל מגיל כ-שלשה חדשים להכין בבית סלסלה ובה מגוון רחב של כדורים מכל הסוגים, המרקמים והגדלים: כדור שקוף או אטום,כדור בעל מרקם חלק או מחוספס,קטן או גדול,רך או קשיח ועוד…ובזמן הפעילות עם התינוק לבחור בכל פעם כדור שונה ובכך להעשיר ולגוון את חווית המשחק עם התינוק.

ניתן לשחק בכדור בוריאציות שונות ומגוונות: לגלגל אותו על הגוף,בין שתי ידיים,בין שתי רגליים,על הראש,על הבטן,מסירות…ועוד…

וכמובן בגילאים בוגרים יותר לחשוף את הילד בפני מגוון סוגי המשחק בכדור :כדורגל,כדורסל,כדור עף,כדור יד, כדור טניס,וכו…

המשחק בכדור הוא פעילות ספונטאנית המשלבת ספורט ותנועתיות יחד עם חויה והנאה. אופן המשחק מתפתח בהתאם לגיל הילד, העדפותיו, ורמת הבשלות שלו. פעילות עם כדור מספקת לילד הזדמנות מהנה לפתח שרירים גסים ועדינים ולתאם בין הפעולות השונות, המשחק ההדדי מפתח את יכולת ההסקה שלו. לומד להתמודד עם בעיות שונות המתעוררות במהלך המשחק ומציבות בפניו אתגרים אינטלקטואליים שונים.

משחקי הילדים בכדור מפתחים גם חשיבה ותכנון, בניית אסטרטגיות.